Hírek
2014. Április 18. 09:32, péntek | Helyi
Ma van Nagypéntek
Nagypénteken Jézus kereszthalálára ik a keresztény világ. Őseik ezzel szemben a megtisztulást látták ebben a jeles napban, ezért a víz elemet különös tiszteletben részesítették.
A böjt az érzéki élvezetek, különösen a táplálkozás korlátozását vagy az azokról egy időre való teljes lemondást jelenti, eredetileg vallási fogalom. Böjt idején „belülről” táplálkozunk: az önkéntes megvonáskor az energiát nem a felvett élelmiszerekből, hanem testünk táplálékraktárából nyerjük.
Nagypéntek az egész keresztény közösségben szigorú böjtnapnak számít, amikor Jézus szenvedésére és kereszthalálára emlékezünk. Ezen a napon a magyar háztartásokban általános gyászt tartottak: nem égett tűz, a házban lévő tükröt, amely a földi és a túlvilág közti átjárót jelképezi, letakarták. Megállították az órát, vagyis úgy tettek, mintha halott lenne a háznál. Ezen a napon nem is főztek, hiszen nem volt tűz, ezért csak hideg ételt fogyasztottak, de voltak olyan hívők, akik nagycsütörtöktől egészen a nagyszombati feltámadásig még ételt sem vettek magukhoz.
Ősi mosdás
Nagycsütörtökön kioltottak minden tüzet, nagypénteken pedig az életet adó víznek áldoztak őseink, amey a magyar néphitben a megtisztulás és az élet jelképe. Régen férfiak és nők, idősek és fiatalok virrasztottak nagycsütörtökön és nagypéntek hajnalán megmosakodtak a patakban vagy a közeli forrásokban és ott is imádkoztak. Általában hajnali 2–3 óra körül mentek a fiatalok a patakra mosakodni. A mosakodás mindig a víz folyásával szemben és visszakézből történt. A mosakodás után a patak vizéből haza is vittek és a húsvéti ünnepek alatt is azzal mosakodtak. Némely vidéken az állatokat is megitatták a patak vizéből, máshol a lovakat úsztatták meg a folyó vizében. Elterjedt hiedelem volt, hogy aki a folyó vizében megmosakszik, egészséges lesz, nem lesz beteg, nem fáj a szeme, fürge lesz a munkában. A lányok azt várták a mosakodástól, hogy szépek legyenek, ne legyenek szeplősek. Ahol a víz partján fűzfák voltak, odamentek mosakodni, hogy szép, hosszú hajuk legyen.
Bajelhárító szokások
A nagypénteki vízből vittek haza, hogy az otthon maradottak is meg tudjanak tisztulni általa, sőt a szentelménnyel meglocsolták a jószágokat. Élt közöttük olyan hiedelem, hogy az „aranyos” víz elriasztja a gonosz szellemeket, annak ellenére, hogy a vizet nem szenteltették meg a templomban és nem kérték a papok segítségét. Mezőkövesden nemcsak az emberek és jószágok kaptak a vízből, hanem még napfelkelte előtt a házakat is körüllocsolták és ezt a szentelést húsvét hajnalán megismételték.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni