Városlista
2025. április 3, csütörtök - Buda, Richárd

Hírek

2011. November 03. 07:45, csütörtök | Belföld
Forrás: ELTE

A gazdag országokban nagyobb a pesszimizmus

A gazdag országokban nagyobb a pesszimizmus

A BBC World Service megrendelésére készített kutatás szerint a gazdasági válságot alapvetően máshogy látják a világ különböző pontjain.

A 25 országra kiterjedt felmérés szerint a fejlett világ fogyasztói borúlátóak, miközben a fejlődő államok polgárai bizakodásuknak adtak hangot. A kutatást a Globescan végezte, több mint 25.000 ember megkérdezésével. A kutatás eredménye a gazdasági válságból való kilábalás különböző képességét és eltérő ütemét tükrözi.

Különösen Japán, Nagy-Britannia és Franciaország lakóira jellemző a csüggedés, mindhárom országban tíz százalék alatt maradt azok aránya, akik "jó időket" várnak a következő évekre. Kifejezetten rossz dolgokra számít ugyanakkor a megkérdezettek több mint fele e három országban. A pesszimisták minden jómódú országban többen voltak, mint a derűlátóak, ám ennél kisebb volt az átlagos eltérés a két tábor népessége között.

A mintázat alól Németország jelent fontos kivételt. Itt a megkérdezettek 36 százaléka jó vagy "inkább jó" idők beköszöntében bízik, és ennél kevesebben várnak további visszaesést. Ugyanakkor, Németországban a legnagyobb tábort azok alkotják, akik vegyesen várnak jó és rossz fejleményeket.

A fejlődő világban szinte minden országban a bizakodók tábora került többségbe. Nigériában az optimisták aránya a 70 százalékot is meghaladta, de Kenyában és Egyiptomban is zömében kedvezőek a várakozások. Oroszországban, Chilében és Ecuadorban az optimisták csak kevéssel vezetnek a borúlátóak előtt. Az egyetlen kivételt e csoportban Pakisztán hozta, ahol a pesszimista véleményből volt több.

Az attitűdök különbsége nagyjából pontosan tükrözi, hogy adott országoknak hogyan sikerült eddig átvészelniük a gazdasági válságot: erős növekedéssel a fejlődő államokban és visszaeséssel a gazdag világban. Az eredmények egybecsengenek a gazdasági elemzők várakozásaival is az adott országok lehetőségeit tekintve. A mintavétel idén július és szeptember között történt, és azóta az euró-zóna országaiban még tovább is fokozódott a bizonytalanság - emlékeztet a BBC News.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 02. 07:42, szerda | Belföld

Gázkitermelési érdekeltségeket vásárolt a Mol

A Mol megvásárolta a az O&GD Endrőd környéki gázmezőit és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrát - közölte a Mol kedden az MTI-vel.

2025. Április 02. 07:38, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a mai naptól megnövelt kapacitással működik a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték

A mai naptól megnövelt kapacitással működik a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Komáromban.

2025. Április 02. 07:37, szerda | Belföld

Az óvoda felrobbantásával fenyegetőzött

Közveszéllyel fenyegetés bűntette miatt az Esztergomi Járási Ügyészség bíróság elé állította az óvoda felrobbantásával fenyegetőző elkövetőt.

2025. Április 01. 07:29, kedd | Belföld

Nagy Mártont továbbra is hisz abban, hogy az idei a gazdasági áttörés éve

Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már 3 százalék feletti növekedés, a következő években pedig a GDP dinamikus bővülése várható