Városlista
2025. február 3, hétfő - Balázs

Hírek

2018. Május 10. 17:36, csütörtök | Életmód
Forrás: mti

A rák és a köszvény kezelésében is segítséget jelenthet magyar kutatók új eredménye

A rák és a köszvény kezelésében is segítséget jelenthet magyar kutatók új eredménye

A vörösvérsejtek felszínén található egyik transzportfehérje új változatára bukkantak az MTA-TTK Enzimológiai Intézet és az Országos Reumatológia és Fizioterápiás Intézet kutatói,

akiknek felfedezése a rák és a köszvény kezelésében is új eredményeket hozhat.

Az ABCG2 nevű fehérje szerepet játszhat a köszvény kialakulásában, valamint a rákos daganatok gyógyszer-rezisztenciájában - áll a Magyar Tudományos Akadémia MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleményében.

A kutatók kifejlesztettek egy egyszerű, ujjbegyszúráson alapuló módszert a vörösvértestek felszíni fehérjéinek mennyiségi meghatározására, amely segíthet a betegségekre való hajlam és a gyógyszerek káros mellékhatásainak előrejelzésében.

Az ABCG2 fehérje az ABC transzporterek családjába tartozó, a sejtek külső felszínén elhelyezkedő membránfehérje. Az MTA-TTK Enzimológiai Intézetében Sarkadi Balázs és Homolya László vezetésével, valamint az Országos Reumatológia és Fizioterápiás Intézetben Poór Gyula vezetésével dolgozó kutatócsoportok a vörösvérsejtek membránját vizsgálva találták meg a fehérje olyan természetes variánsait, amelyek következtében a membránba nem megfelelő mennyiségű ABCG2 fehérje jut ki.

A vizsgálatok fontosságát hangsúlyozza, hogy a fehérje a szervezet számára káros anyagokat transzportál a külvilág felé, ezzel megóvva az emberi testet a toxikus hatásoktól. Ugyanez a fehérje viszont a rákos daganatok gyógyszer-rezisztenciájában is szerepet játszik.

A magas húgysavszint az ízületekben felhalmozódó húgysavkristályok miatt köszvényt, az ízületek fájdalmas, gyulladásos betegségét okozza, amely a nyugati populáció egy-két százalékát érinti. Kiderült, hogy a húgysav is az ABCG2 fehérje által transzportált egyik káros anyag, amelyet a fehérje a vesén és a beleken keresztül távolít el a szervezetből. Így az ABCG2 fehérje mutációjának szerepe a köszvény kialakulásában, de az általános gyógyszeranyagcserében is kiemelkedően fontos kutatási területté vált.

A kutatócsoport kifejlesztett egy olyan szabadalmazott módszert is, amelynek segítségével egy ujjbegyszúrást követő rövid analízissel a vörösvértestekben számos membránfehérje szintje pontosan meghatározható. Ennek az eljárásnak a segítségével sikerült az ABCG2 variánsait, többek között egy eddig nem ismert, új mutációt azonosítani, amelyet a magyarországi populáció nagyjából egy százaléka hordoz. További sejtbiológiai és számítógépes vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy ez az aminosavcserével járó mutáció nagy valószínűséggel a fehérje átíródását vagy feltekeredését zavarja meg. A kutatók az egyszerű módszerrel új diagnosztikai eljárásokat dolgoznak ki, amelyek a betegségekre való hajlam és a gyógyszerek káros mellékhatásainak előrejelzését is szolgálhatják.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 31. 07:53, péntek | Életmód

Először végeztek gyermeken robotasszisztált műtétet Magyarországon

Hazamehetett a Semmelweis Egyetem klinikájáról az a 14 éves lány, akit májdaganata miatt Da Vinci-robottechnikával operáltak; ő az első gyerek Magyarországon, akin robotasszisztált műtétet hajtottak végre

2025. Január 30. 08:32, csütörtök | Életmód

Rangos építészeti díjra jelölték a Nemzeti Atlétikai Központot

Az Archdaily globális építészeti portál idén is megnevezi a világ legjobb épületeit és a sport kategóriában a Nemzeti Atlétikai Központ is a jelöltek között van.

2025. Január 29. 07:42, szerda | Életmód

Beköszöntött a Kígyó éve Kínában

2025. Január 28. 08:01, kedd | Életmód

MOHU: másodpercenként 100 darab palackot váltanak vissza az emberek

A kötelező visszaváltási rendszer (DRS) fél éve élesedett Magyarországon, január elejére azóta már egymilliárd italcsomagolás hasznosult újra.