Városlista
2025. április 24, csütörtök - György

Hírek

2018. November 29. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

Letöltendő börtönt kapott hamis tanúzásért a romagyilkosságok egykori koronatanúja

Két év letöltendő börtönre ítélte hamis tanúzásért a romagyilkosságok miatt indult büntetőeljárás egykori koronatanújának számító nőt a Fővárosi Törvényszék szerdán jogerősen.

F.-né Ny. Éva, a vádlottak volt munkáltatója áprilisban első fokon két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
A Fővárosi Törvényszék az MTI-vel szerdán azt közölte: a másodfokon eljáró bírói tanács megváltoztatta a Pesti Központi Kerületi Bíróság korábbi elsőfokú döntését, mellőzte a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést.

A közleményben azt írták: a vádlott a Budapest Környéki Törvényszéken 2011-ben több alkalommal is valótlan állításokat tett az úgynevezett "romagyilkosságok" miatt indult büntetőeljárás során.

Hozzátették, az első fokon megállapított tényállást és annak jogi minősítését egyik fél sem támadta meg, ezért a most eljáró tanácsnak azt kellett mérlegelnie, hogy az enyhítő és súlyosító körülményekkel arányban áll-e a korábban kiszabott büntetés.

A Fővárosi Törvényszék bírói tanácsa szerint az alapbűncselekmény kiemelt tárgyi súlya olyan mértékű, hogy a felfüggesztett szabadságvesztés nem alkalmas a büntetési célok elérésére, azaz arra, hogy a jövőben akár a vádlottat, akár mást visszatartson hasonló bűncselekmény elkövetésétől, valamint elősegítse az igazságszolgáltatásba vetett hit megőrzését.

Indokolásában a bíróság kiemelte, a vádlott büntetlen előéletét, az időmúlást és a ténybeli beismerő vallomását enyhítő körülményként figyelembe véve látott lehetőséget arra, hogy méltányosságból a terhelt - büntetése fele részének letöltése után - feltételes szabadságra bocsátható legyen.

A romagyilkosságokként ismertté vált bűncselekmény-sorozatban kilenc helyszínen fegyveres, Molotov-koktélos támadásokat hajtottak végre azóta elítélt férfiak romák otthonai ellen 2008-2009-ben. Hat embert, köztük egy gyermeket megöltek, öten megsérültek, összesen ötvenöt ember testi épsége került veszélybe. A büntetőperben három vádlottat 2016-ban tényleges életfogytiglanra, egyet 2015-ben 13 évre ítéltek jogerősen a bíróságok, amelyek kimondták azt is: a támadások indítéka rasszizmus, cigányellenesség volt.

F.-né Ny. Évát, a vádlottak volt munkáltatóját, K. Árpád elsőrendű vádlott volt barátnőjét, aki sajtóinformációk szerint hamis alibit próbált igazolni, 2015 áprilisában gyanúsították meg hamis tanúzással.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 24. 07:35, csütörtök | Belföld

Felhőszakadásra, villámárvízre figyelmeztet a meteorológia

Felhőszakadásra, villámárvízre figyelmeztet a HungaroMet Zrt. szerdai Facebook-bejegyzésében.

2025. Április 23. 07:51, szerda | Belföld

A valaha volt legalacsonyabb áramtermelési igényt mérték húsvéthétfőn

A valaha volt legalacsonyabb áramtermelési igényt mérték húsvéthétfőn, mert a szó szerint világbajnok arányú magyar naperőművek dübörögtek - írta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára kedden a Facebook-oldalán.

2025. Április 23. 07:43, szerda | Belföld

Orbán Viktor: a Voks 2025 tétje, hogy meg tudjuk-e akadályozni Ukrajna uniós csatlakozását

A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás tétje, hogy meg tudjuk-e akadályozni Ukrajna uniós csatlakozását és meg tudjuk-e védeni a magyar embereket az ezzel járó veszélyektől

2025. Április 21. 08:50, hétfő | Belföld

Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás

Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás, a sok napsütés mellett többfelé várható zápor, zivatar, a hőmérséklet csúcsértéke pedig 20 és 25 Celsius-fok között alakul.