Hírek
2018. Január 16. 07:39, kedd |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
Martin Luther King polgárjogi harcosra emlékeznek az Egyesült Államokban

Martin Luther King polgárjogi harcosra emlékeztek szerte az Egyesült Államokban hétfőn, a meggyilkolt politikus tiszteletére tartott emléknapon, amely az idén a születésnapjára esett.
Az Egyesült Államokban minden év január harmadik hétfőjén emlékeznek az 1968 tavaszán Memphisben meggyilkolt polgárjogi harcosra s ez a nap nemzeti ünnep, munkaszüneti nap. Martin Luther King január 15-én lett volna 89 esztendős.
Atlantában, abban az Ebenezer baptista templomban, ahol annak idején Martin Luther King prédikált, a leánya, Bernice King tiszteletes-asszony vezette a megemlékezést, a meggyilkolt politikus legidősebb fia, Martin Luther King III. pedig Washingtonban, a King-emlékmű előtt mondott beszédet. Mindketten kitértek a Donald Trump elnöknek tulajdonított kifejezésre, amellyel a Haitiból, Salvadorból és afrikai országokból érkező bevándorlók szülőföldjét "pöcegödör országoknak" minősítette és hozzátette, hogy inkább az észak-európai Norvégiából kellene bevándorlókat fogadni.
Martin Luther King III. Washingtonban leszögezte: "amikor egy elnök kitart amellett, hogy nemzetünknek olyan fehér országokból lenne szüksége még több állampolgárra, mint Norvégia, akkor nekem nincs mit mondanom, nem gondolom még azt sem, hogy egyáltalán időt kellene fecsérelnünk arra, hogy ez mit jelent". Majd Donald Trumpra utalva hozzátette: "meg kell találnunk a módját annak, hogy hassunk ennek az embernek a szívére".
Bernice King Atlantában több száz ember előtt azt hangsúlyozta: "nem szabad megengedni, hogy a világ nemzetei azt gondolják, hogy elnökünk szavai Amerika igazi szellemiségét tükrözik". Leszögezte: "egy nép, egy nemzet, egy vér, egy sorközösség vagyunk", majd hozzátette, hogy "a civilizáció és az emberiség Afrika földjéről származik".
Az Ebenezer baptista templom lelkésze, Raphael Warnock Donald Trump "tegyük ismét naggyá Amerikát!" jelszavát vitatta. A tiszteletes kijelentette: Amerikát nem kell naggyá tenni, mert szerinte már most az, és "nagymértékben Afrikának és az afrikai embereknek köszönhetően".
Donald Trump elnök a hétfői napot még a floridai Mar-a-Lago villájában töltötte, s az épületkomplexum előtt haiti tüntetők és Trump hívei vívtak szócsatát. Amerikai televíziós riportok tanúsága szerint több száz haiti emelt magasba haiti nemzeti lobogót, azt skandálva, hogy "a mi országunk nem pöcegödör", a Trumpot támogatók pedig amerikai zászlókat lengetve azt kiáltották oda nekik, hogy "Trump ismét naggyá teszi Amerikát". A tüntetésen a rendőrségnek nem kellett közbelépnie.
Maga Donald Trump hétfőn előre felvett, rövid videoüzenetet tett közzé Twitter-oldalán. Az elnök Martin Luther Kinget idézve a polgárjogi harcos "igazságosságról, egyenlőségről és szabadságról szóló üzenetének ébren tartására" szólított fel.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 01. 07:30, kedd | Külföld
Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték, és nem indulhat a következő elnökválasztáson
2025. Március 31. 08:07, hétfő | Külföld
A donyecki Zaporizzsja elfoglalását jelentette be az orosz védelmi minisztérium
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Zaporizzsja települést - közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.
2025. Március 31. 08:03, hétfő | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok mindenképpen bevezeti az új vámokat április 2-tól
Az Egyesült Államok mindenképpen bevezeti az új vámokat április 2-tól – közölte Donald Trump hozzátéve, hogy külön alkura csak akkor van lehetőség, ha az amerikai szempontból megéri.
2025. Március 29. 09:01, szombat | Külföld
J.D. Vance: az Egyesült Államok eltökélt a grönlandi jelenlét növelésében
Az Egyesült Államok eltökélt a grönlandi jelenlét növelésében - hangoztatta J.D. Vance alelnök a Dániához tartozó autonóm terület amerikai katonai támaszpontján tett látogatásán pénteken.