Hírek
2025. Január 28. 07:56, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Ukrán IP-címekről orosz e-mail szolgáltatón keresztül érkeztek a bombafenyegetések

Ukrán IP-címekről orosz e-mail szolgáltatón keresztül érkeztek magyar iskolákhoz a múlt héten a bombafenyegetést tartalmazó levelek a rendőrség közlése szerint.
Nagy bátorság lenne ugyanakkor most azt kijelenteni, hogy Ukrajnából, vagy Oroszországból küldték azokat, hiszen ezekre az e-mail szerverekre vagy szolgáltatásokra regisztrálni a világ bármely részéről lehet - mondta Magyarország nemzeti kiberkoordinátora, az Óbudai Egyetem professzora az M1 aktuális csatorna hétfő kora esti műsorában.
Rajnai Zoltán - utalva arra, hogy hétfőn több száz szlovéniai iskolát, óvodát is megfenyegettek robbanóanyag elhelyezésével - beszámolt arról, hogy a módszer hasonló a magyarországihoz: az üzeneteket "eldobható" e-mail címekről küldték az intézményeknek.
"Technikailag visszavezethető egy bizonyos határig, akár az IP-címek útján, hogy mégis honnan jöhetett az üzenet " - mutatott rá, megjegyezve, Magyarországon ez sikerült is a magyar nyomozóknak, a magyar iskolákhoz ukrán IP-címekről orosz e-mail szolgáltatón keresztül érkeztek a fenyegető levelek.
Az "eldobható" e-mail cím hasonlít az "eldobható", feltölthető mobiltelefon-kártyához: olyan e-mail címet hoznak létre, amelyhez nem kér azonosítást a szerver, illetve a szolgáltató - jelezte.
Hozzátette, amennyiben egy ilyen e-mail szerverre regisztrálnak egy szolgáltatón keresztül, és "eldobható" e-mail címet generálnak, "jobb esetben visszakövethető", ki regisztrálta az e-mail fiókot, de ha úgynevezett VPN-hálózatot, azaz alapvetően személyes, vagy éppen banki adatok védelmére szolgáló virtuális magánhálózatot hoz létre, és onnan tölti fel, regisztrálja az e-mail címet, akkor már sokkal nehezebb a visszakövetés.
A kiberkoordinátor szavai szerint "viszonylag profi lehet az", aki ilyet használ, nagy bátorság lenne saját otthoni számítógépéről beregisztrálni egy ilyen "eldobható" e-mail címre, hiszen az visszakövethető, mert a regisztrációt a szolgáltatón keresztül végzi el.
Rajnai Zoltán a nyomozás eredményessége érdekében felhívta a figyelmet az együttműködés fontosságára a külföldi szolgálatokkal és a szolgáltatókkal, úgy látja ez már létrejött a csehországi, bulgáriai eseményekkel összefüggésben.
A szakember arra a kérdésre, hogy hol hibázhat az elkövető, mi segítheti a kibernyomozók munkáját, azt válaszolta, az, ha az elkövető túl magabiztos, nem VPN-hálózatról regisztrál, vagy olyan helyről, például internetkávézóból küldi el ezeket a leveleket, ahol biztonsági kamerák vannak, vagy ha az IP-címek visszakövethetők, azonosíthatók, mert akkor az elkövető is azonosítható lesz.
A múlt héten egy 15 éves diák magyarországi IP-címről küldött fenyegető üzenetet, amelyet "a kollégák már egy nap alatt vissza tudtak fejteni" - közölte Rajnai Zoltán.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 03. 13:40, csütörtök | Belföld
Téged – egy belső világ lírai lenyomata
Megjelent Dóka Attila Téged című verseskötete
2025. Április 03. 08:04, csütörtök | Belföld
A magyar Gripenek is részt vesznek a NATO legnagyobb légierő gyakorlatán Dániában
Kitelepült a dániai Skrydstrup légibázisra a Magyar Honvédség öt JAS-39 Gripen repülője.
2025. Április 03. 08:03, csütörtök | Belföld
Újabb két telepen jelent meg Győr-Moson-Sopron vármegyében a ragadós száj- és körömfájás vírusa
Újabb két telepen, Darnózselin és Dunakilitin jelent meg Győr-Moson-Sopron vármegyében a ragadós száj- és körömfájás vírusa - mondta az agrárminiszter szerdán a Facebook oldalára feltöltött videóban.